Cosmo Burç Cosmo Burç
Yıldızların bu ay sizin için ne tür sürprizler hazırladıklarına ve nelere dikkat etmeniz gerektiğine göz atın.
border
Barış Arduç Barış Arduç
Barış Arduç'la röportaj yapmak bir yana, kahve içmek ve saatlerce sohbet etmek istiyorsunuz. Racon Ailem İçin dizisiyle her hafta ekranlarda göreceğimiz yakışıklı oyuncuyla tanışmak için vakit kaybetmedik.
border
Sera Tokdemir Sera Tokdemir
Atv'de yayınlanan Kertenkele dizisindeki Zehra karakteriyle tanıdığımız güzel oyuncu Sera Tokdemir, tüm samimiyeti ve güzelliğiyle bu ay Cosmo'da!
border
cosmopolitan width=10 width=10 width=10
 

 
 
Ah Şu Bağlanma Korkusu Yok mu?
Elif Öksüz
Net Kitap'tan çıkan ve Steven Carter ile Julia Sokol'un yazdığı Erkekler Neden Aşık Olmaz fazla iddialı bir isme sahip. Kitabı elinize aldığınızda zaten tanıdığınız erkeklerle yeniden tanışıyorsunuz ve neden tam "Bu iş oldu" derken birden işlerin kötüye gittiğini daha iyi anlıyorsunuz.

Yazarlara göre, erkeklerin çoğunda bağlanma korkusu var. Bu, aşktan kaçan erkeklerle siz de mutlaka karşılaştınız. Onlar karşınıza; ilk buluşmadan sonra bir daha hiç aramayan erkek, sizi elde etmeye çalışırken yakınlaştıktan sonra terk eden erkek, evliliğe giden ilişkiyi sabote eden erkek şeklinde çıkıyor. Bu erkekler "sonsuza kadar" kelimesinden korkar. Bu erkek aşkı istiyordur ama bağlılık düşüncesi onu dehşete düşürür. Bağlanma fobisi olan bu erkekler, ne kadar isterlerse istesinler aşık olamazlar.

Yaman Çelişkiler
"Çok talepkardı, kısaydı, uzundu, şişmandı, anoreksik olmak üzereydi, zor bir annesi vardı, zor bir kedisi vardı, benimle aynı işte çalışıyordu." Bunlar erkeklerin komik bahaneleri. Acaba bu bahaneler ve şikayetler gerçekte bağlanma korkularını maskelemek için miydi?
Kadınların en büyük şikayeti, erkeklerin söyledikleriyle yaptıklarının birbirini tutmaması. Erkeklerin hepsinin dilinde evlenmek, mutlu yuva kurmak var ama iş icraata gelince durum hiç de böyle değil. Bunu, pek çok erkek ve kadınla konuşan yazarlar söylüyor. Hatta önce kadınlarla konuşarak şikayetlerini dinlemek istemişler. Bunların ortak özelliği hepsinin çekici, cazibeli ve modern olmaları. Dengesiz bir durum olmasın diye, ilişkisi olmayan kadınların yanında evli ve boşanmış kadınlarla da konuşmuşlar. Bir kadın sevgilisiyle Roma'ya gitmiş. Otel odasındayken adam sigara almak için çıkmış ve dönmemiş! Birisi duşa girmiş ve çıktığında adam yokmuş! Evlilik planları yaparken terk edilen çok fazla kadın varmış. Bu adamlar kadınları birlikte yaşamaya, evlenmeye, çocuk yapmaya ikna edip sonra buharlaşıp kaybolmuşlar. Bu erkekler bu kadınların güvenini de sarsmıştı.
Birçoğu iyi eğitim almış erkekle bir araya gelindiğinde ise, büyük kısmının kadın meselelerine duyarlı olduklarını görmüşler. Acaba bir ilişkiye başlarken "İş ciddiye biniyor kaç" diye uyaran gizli bir ajandaları mı vardı? Kasıtlı bir bağlılıktan korktuklarını biliyorlar mıydı? Bu korku yüzünden ilişkinin eninde sonunda bozulacağını en başından görüyor ve hatta yürümeyeceğine dair bahaneler üreterek bitme sürecini hızlandırıyorlar mıydı? Yazarlar bu erkeklerin yanından ayrıldıklarında şu 3 şeyden emin olmuşlar:

* İlişkide yakınlık arttıkça bağlanma korkusu olan erkekler çoğunlukla mantıksız davranışlar sergiliyor.

* Bu erkekler, kendi davranışlarını haklı çıkarmak için bahaneler üretiyor ve birlikte oldukları kadınlarda kusurlar aramaya başlıyorlar.

* Büyük çoğunluğu şunun farkında: Hep olumsuz bakmaları ve ilişkiye şans vermemeleri kendi kusurlarını, yani bağlanma sorunlarını görmezden gelmeleri için sadece bir araç!

Bağlanma Korkusu Olan Erkeği Tanımak
Burada, nasıl bakacağınızı bilmek çok önemli. Bu erkek, sevilme arzusu ve baş edilemez korkusu arasında sıkışıp kalmıştır ve bu çelişkisini gizlemek konusunda pek başarılı değildir. Kafasındaki karışıklığı kolayca ele verir. Neler mi yapar?
Bağlanma fobisine sahip erkek, hoşlandığı kadına öyle yoğun ilgi gösterir ki, kadın ilişkinin kontrolünün kendisinde olduğunu düşünür. Kendini güvende hisseder ve erkeğin sinyal veren davranışlarını göremez. İlişki başladığında erkeğin çelişkili davranışlarına geçerli bahaneler bulur. Bunlara mantıklı açıklamalar getirir. Öfke yaşamaya başlayan kadınlara şöyle tavsiye veriliyor: Öfkeden, kızgınlıktan arının ve kendinize bir de öyle bakın. Hatta yalnızca kendinize değil, üçüncü göz olarak sizin durumunuzdaki diğer kadınlara da dışarıdan bakın.
Tüm kuşkularınıza rağmen kendinizi ikna etmeye çalışırken aşka da şans verirsiniz. Ama asıl sıkıntı orada başlar. Bağlanma fobisi olan erkeği gördüğünüzde nasıl tanıyacaksınız?
"Yanımdayken her şey çok güzel. Ama benden hep kaçıyor. Bazen haftalar boyunca onu ne görebiliyorum, ne de ondan haber alabiliyorum."
"Evde baş başayken o kadar yakınız ki. Ama bir yerlere gittiğimiz an değişiyor. Neredeyse beni tanımıyormuş gibi davranıyor. Yolda yürürken bile benden kaçıyor. Önden gidiyor ya da geride kalıyor."
Bu cümleler tanıdıksa sinyaller kuvvetli demektir! Her şey çok güzelken ve ilişki gelecek vaat etmeye başlamışken sanki korkmuşçasına kendisini geri çeker. Daha önce olduğu kadar sık aramaz ya da nazik davranmaz. Arkadaşlarını, ailesini, işini yasak bölge ilan eder ve sizi bu alanlardan uzak tutar. Bunlar için makul bahaneler bulur. Sizin ailenizle de fazla zaman geçirmekten sakınır. Sizinle ne zaman ve ne şekilde görüşeceğini kendisi belirler. Başka bir kadınla görüşüyorsa ya yalan söyler ya da önemsizleştirir ve sizi hayatındaki en önemli kadın olduğunuza inandırır. Ve tanıdığınız adam ortadan kaybolur. Buluşmalarınızı iptal etmeye başlar ya da planlarda değişikliğe gider. Cinsel olarak ilgisizleşmeye başlar. Acı son ise genelde ayrılmak istediğini söyleyemediğinden sizi kışkırtmaya başlamasıyla gelir.

Geri Dönüş
Hemen hemen tüm bağlanma fobisine sahip erkekler araya mesafe koyup kaygılarından kurtulma eğilimindedir. Sizden ayrılınca ortam daha az tehlikeli olduğundan hisleri tekrar su yüzüne çıkmaya başlar ve sizi arar. Bu durum gerçekleştiğinde genellikle aynı senaryolar yaşanır. Tek farkla: Bu kez her şey daha hızlı tükenir.

DEVAMI COSMOPOLITAN'IN MART SAYISINDA.
 


 
border
Turkuvaz Medya Grubu Copyright © 2003-2007 Tüm hakları saklıdır.
Turkuvaz Gazete Dergi Basım A.Ş.
Üretim ve Tasarım

Turkuvaz Medya Dijital